Carl Jung
Prvé a najlepšie skutočné víno bez alkoholu

Pitie alkoholu v tehotenstve


Dr. Olney z Washington University se domnieva, že aj jedna jediná "opica" v priebehu tehotenstva môže spôsobiť potiaže. Nadmerné pitie počas tehotenstva vedie podľa dr. Olneyho k neskorším poruchám pamäte, rastu aj učenia. Príčina?

Fetálny alkoholový syndróm (FAS)

V období najrýchlejšieho vývoja CNS synaptogeneze, prebiehajúce približne od 6 mesiacov po počatí do 2 rokov veku dieťaťa, je totiž úplne nevyhnutná rovnováha medzi pôsobením dvoch neurotransmitérov - glutamátu a GABA. Narušenie rovnováhy vedie k zvýšenej úmrtnosti nervových buniek. Zatiaľ, čo za bežných podmienok zomiera približne 1,5% nadbytočných neurónov, intoxikácia etanolom zvyšuje percento úmrtí na 5-30%. Počas synaptogenéze stačí jediná opitosť trvajúca asi 4 hodiny, aby došlo k navodeniu tohto stavu, kedy milióny buniek hynú apoptózou. U potkanov boli skúmané účinky alkoholu v množstve od 2 mg do 2g na liter krvi, to jest hodnoty, ktorých mnohé ženy dosahujú nie práve zriedka. Predchádzajúce prieskumy ukazujú, že 20% žien neprestáva s pitím počas tehotenstva, 1 z každého tisíce novo narodených detí je postihnuté defektom CNS, zvaným fetálny alkoholový syndróm (FAS). Dr. Olney však upozorňuje, že jeden pohár vína po jedle by nemal zaviniť poškodenie mozgu dieťaťa. Nie je potrebné byť zbytočne úzkostnými, vyvarujme sa však nadmerného pitia, znie jeho odporúčanie. Záverom sa dr. Olney zamýšľa tiež nad použitím určitých anestetík, používaných v detskej chirurgii. Ich používanie by malo byť do 2 rokov veku dieťaťa veľmi dobre zvážené, pretože rovnako ako alkohol aj anestetiká môžu krehkú rovnováhu neurotransmitérov výrazne narušiť.

Aké sú sprievodné znaky FAS?

Lekárske štúdie dokazujú, že časté pitie alkoholu má vplyv na zvýšenie nárastu fyzických defektov, mentálnu retardáciu, poruchy vnímania a atypický vzhľad tváre. Medzi najčastejšie chyby patria vrodené chyby srdca a mozgovej anomálie. Medzi menej obvyklé patria deformácie končatín, alebo v oblasti genitálií. K týmto deformáciám dochádza v 30 až 40 percentách prípadov žien, ktoré v tehotenstve konzumujú alkohol vo vysokej miere (asi 100ml čistého alkoholu denne). Samozrejme sa dá predpokladať, že jedna, dva poháre vína za týždeň vášmu bábätku neublíži, ale základný problém je v tom, že neexistuje žiadna bezpečná hranica. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by dokazovala, že keď vypijete maximálne "x" ml alkoholu denne a maximálne "y" ml za tehotenstvo, nebude to mať žiadne následky. Tiež sa nedá povedať, keď si dáte len o hlt vína viac, vaše dieťa sa narodí poškodené. Jednoducho nemôžeme povedať, aké množstvo alkoholu vám môžeme odporučiť neprekračovať. A tak nám nezostáva než vám doporučiť počas tehotenstva alkohol jednoducho vynechať.